Круглий стіл – дискусія «Захист верховенства права – обов’язок судді»
11 лютого 2016 року Михайло Макарчук, член дисциплінарної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, в рамках Проекту USAID «Справедливе правосуддя» взяв участь у круглому столі – дискусії «Захист верховенства права – обов’язок судді».
У своїй промові Михайло Макарчук зазначив, що станом на 1 січня 2016 року Комісією було розглянуто 18000 скарг стосовно проступків, дисциплінарних проступків, судових помилок від інших видів діяльності суддів. Тому, на його думку, за неправосудні рішення суду судді мають нести відповідальність, і це не підлягає обговоренню. Отримані Комісією скарги, відсотків на 80% є скаргами не на суддю, а на судові рішення, а також незгодою з процесуальними рішеннями суддів у конкретних справах. Все це свідчить про те, що довіра до судової гілки влади формується не стільки самою поведінкою суддів, скільки незнанням законів та способів захисту прав, які є в державі та які можна використовувати, тому притягнення судді до дисциплінарної, кримінальної чи до іншого виду відповідальності не вирішить питання довіри до судової гілки влади в цілому. Це комплексне питання та його потрібно вирішувати не тільки з точки зору відповідальності суддів. Інше питання полягає в наявності у суспільства достатньої інформації щодо оцінки діяльності судової гілки влади, зокрема й конкретних суддів. Нині суспільство оцінює роботу суддів за декількома десятками справ, які постійно обговорюються в ЗМІ та громадськістю.
Під час круглого столу професор Ганс Гравер (Осло, Норвегія), експерт у сфері суддівської підзвітності та люстрації, виступив із доповіддю на тему «Чи можна притягати до кримінальної відповідальності суддів авторитарних режимів». Павол Жілінчік, експерт з питань судівництва і протидії корупції у Словаччині, розповів учасникам круглого столу про суддівську незалежність, кримінальну та дисциплінарну відповідальність.
У заході також взяли участь Маркіян Галабала, екс-заступник Голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції, Роман Куйбіда, член правління Центру політико-правових реформ, експерт з правосуддя, експерт громадської платформи Реанімаційного Пакету Реформ, які доповіли про оцінку факторів втручання в процес правосуддя та протиправний вплив на суддів з часів Революції Гідності у розрізі статей 375-376 Кримінального Кодексу України.
Наприкінці засідання відбулась жвава дискусія на тему «Обговорення шляхів ефективного посилення суддівської підзвітності та відповідальності суддів за завідомо неправосудні рішення» за участі Бойка Андрія Михайловича, члена Вищої ради юстиції, Олександра Волкова, представника Ради суддів України, Багнюк Олесі, представника Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ, Романа Маселка, представника Адвокатської дорадчої групи, Олександра Гашицького, начальника відділу спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді Національної школи суддів України, та інших експертів і науковців.