Версiя для друку

Міжнародна конференція «Конституційна реформа: сприяння незалежній, відповідальній, прозорій та ефективній судовій владі»

Голова Комісії Сергій Козьяков 18 лютого 2016 року взяв участь у міжнародній конференції «Конституційна реформа: сприяння незалежній, відповідальній, прозорій та ефективній судовій владі».

У заході також взяли участь Заступник Голови Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко, представники дипломатичного корпусу – Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт та Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, представники уряду Литовської Республіки – Міністр юстиції, депутат Парламенту Юозас Бернатоніс та Голова Конституційного суду Литви, суддя Дайнюс Жалімас. 

Крім того, забезпечено участь Голови Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Генерального Директорату прав людини та верховенства права Ради Європи Ханне Юнкер та керівника Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліуса Валанчуса.

Серед науковців були присутніми д.ю.н., Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, д.ю.н., заступник члена Венеціанської Комісії  Сергій Головатий, викладач Харківського Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого Олена Овчаренко, професор школи права і дипломатії ім. Флетчера університету Тафтса (Масачусетс, США) Луї Акуан та інші представники міжнародних установ і організацій.

Метою конференції було обговорення підвищення обізнаності стосовно основних змін до Конституції, спрямованих на сприяння незалежності підзвітності, прозорості та ефективності судової влади, досягнення консенсусу між зацікавленими сторонами для просування прийняття конституційних змін у сфері правосуддя, розробка рекомендацій і подальших кроків щодо прийняття і впровадження судової реформи.  

Під час обговорення проекту змін до Конституції у світлі міжнародних та європейських стандартів для органів судочинства Олексій Філатов зазначив, що необхідно дотримуватися принципів та механізмів забезпечення незалежності та прозорості судової влади, політичної нейтральності, конституційних прав суддів щодо здійснення ними справедливого правосуддя.

Під час промови Голова Комісії Сергій Козьяков підкреслив, що, розпочате 17 лютого 2016 року кваліфікаційне оцінювання в Україні,  відбувається в нашій країні вперше, а в таких масштабах (первинне кваліфікаційне оцінювання мають пройти близько 8 000 суддів) це буде відбуватися вперше в світі, що є викликом для менеджменту  ВККСУ, бо, наприклад, вже на березень 2016 року в Комісії призначено 25 засідань. Також Сергій Козьяков відзначив, що керівництвом ВККСУ виконані всі рекомендації Європейського Союзу та Ради Європи щодо складу такого органу як ВККСУ.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт наголосив, що США й надалі залишатиметься головним партнером України, який надає всебічну підтримку та технічну колективну допомогу на шляху розбудови демократичного, прозорого суспільства, яким керують принципи верховенства права, соціальної справедливості та європейського майбутнього, на які заслуговує український народ.

У ході обговорення впровадження змін до Конституції України щодо органів судочинства Міністр юстиції Литовської Республіки, депутат Парламенту Юозас Бернатоніс підкреслив важливість прийняття Україною всіх рішень та висновків Венеціанської Комісії та додав, що незалежна та прозора система судової влади в країні є гарантією демократичного розвитку українського суспільства.

Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс відзначив, що цінує ту роботу, яка вже була проведена реформаторським крилом Верховної Ради України стосовно голосування в першому читанні за зміни до Конституції України в частині правосуддя. Водночас він висловив сподівання, що цей процес продовжуватиметься, адже конституційна реформа є вагомою складовою всенародної реформи в Україні, яку Литовська Республіка всіляко підтримує.

У продовження дискусії стосовно висновків Венеціанської Комісії Голова Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Генерального Директорату прав людини та верховенства права Ради Європи Ханне Юнкер зауважила, що вітає рішення української сторони дотримуватись відповідних висновків в частині неможливості одночасного звільнення всіх суддів в Україні у рамках реформи судової влади.   

Доктор юридичних наук, заступник члена Венеціанської Комісії Сергій Головатий відзначив, що на даний час в Україні сформувалась презумпція відповідності реформ українському геополітичному курсу розвитку держави.

Завершуючи засідання, сторони погодились й надалі підтримувати судову реформу в Україні, забезпечувати баланс між прозорістю судової влади та суддівською незалежністю. 

Перейти на початок