Версiя для друку

Рада Європи, на відміну від українських політиків, високо оцінила конкурс до Верховного Суду

Рада Європи, на відміну від українських політиків, високо оцінила конкурс до Верховного Суду

Інформуємо, що в межах здійснення Радою Європи оцінки судової реформи в Україні за 2014–2018 роки та її відповідності стандартам і рекомендаціям Ради Європи міжнародною експерткою Діаною Ковачевою підготовлено деталізований Висновок «Про  процедуру добору та призначення суддів до нового Верховного Суду».

У Висновку зазначається, що конкурс до Верховного Суду відбувався в умовах високого рівня публічності, а сам процес охоплював дуже складну процедуру, яка застосовувалась в Україні вперше.

До того ж міжнародна експертка звертає увагу, що розробка законодавчої бази для конкурсної процедури містить не лише норми вітчизняного законодавства, а й велику кількість правил та методологій, що засновані на міжнародних та європейських рекомендаціях.

«Огляд законодавчої бази щодо відбору та оцінювання суддів в Україні свідчить про те, що, хоча й існує необхідність вдосконалення, процедури значною мірою відповідають стандартам Ради Європи в цій галузі. Законодавчу базу можна оцінити як вражаючу розробку, її застосування слід заохочувати і в майбутніх процедурах», – повідомляється у Висновку.

У документі наголошується, що затримка конкурсу відбулася через складність процедури відбору та призначення суддів і вплинула на терміни інших запланованих процесів, що своєю чергою спричинило загальне відстрочення перебігу реформи. Однак, експертка погоджується, що загальні зміни є дуже позитивними, а складність та багаторівневість процесу містить гарантії для захисту незалежності судової влади та не містить загрози верховенству права. Також авторка впевнена, що зі зменшенням кількості конкурсів та використанням отриманого досвіду у майбутньому процедура стане більш відшліфованою та швидкою, а впровадження автоматизованої системи ведення суддівських досьє може значно пришвидшити та полегшити роботу Комісії.

Окрім того, на думку Діани Ковачевої, участь громадськості в процесі відбору та оцінюванні кандидатів на посаду судді приносить більшу прозорість та об’єктивність процедурі конкурсу, але все ж повинна залишатися суто дорадчою для Комісії чи Вищої ради правосуддя.

Довідково:

19 вересня 2019 року Офісом Ради Європи в Україні опубліковано повний текст оцінки судової реформи в Україні за 2014–2018 роки на відповідність стандартам і рекомендаціям Ради Європи.

Зазначена оцінка містить Консолідований висновок, доповнений чотирма окремими висновками міжнародних експертів:

1)  Висновок «Про перехід на трирівневу судову систему, дисциплінарну відповідальность судді та ситуацію з довірою до судової влади»;

2)  Висновок «Про законодавчі зміни щодо призначення суддів, судової кар’єри, звільнення суддів, судового самоврядування, а також щодо процесуального зв’язку між судовою владою та адвокатурою»;

3)  Висновок «Про участь громадських організацій у відборі та оцінюванні суддів, систему підготовки та оцінювання суддів, систему судового управління та повноважень голів судів»;

4)  Висновок «Про процедури відбору та призначення суддів до нового Верховного Суду».

Оцінка судової реформи 2014–2018 років в Україні проводилась з жовтня 2017 року до травня 2019 року в межах проєкту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні».

Вci новини
Перейти на початок