Версiя для друку

Рада Європи оцінила запроваджені в межах судової реформи процедури добору суддів. Оприлюднено новий звіт

Рада Європи оцінила запроваджені в межах судової реформи процедури добору суддів. Оприлюднено новий звіт

«Правила, які стосуються призначення суддів, рішень про їхній кар’єрний ріст, дисциплінарні аспекти та звільнення, наразі набагато ближчі до стандартів Ради Європи. Процедура добору і призначення заснована на конкуренції, заслугах і об’єктивних критеріях щодо кваліфікації, професійних навичок і доброчесності. Нова процедура зміцнила процес призначення суддів і повинна позитивно вплинути на довіру громадськості до судів», – йдеться у звіті «Оцінка судової реформи в Україні за період з 2014 до 2018 року та відповідність реформи стандартам і рекомендаціям Ради Європи», оприлюдненого Проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».

У звіті, зокрема, зазначається, що вагомою і бажаною зміною в системі призначення суддів стало скасування практики з призначення суддів на п’ятирічний термін та введення гарантії незмінності суддів, а також деполітизація цього процесу.

Стосовно першого конкурсу до Верховного Суду експерти Ради Європи відзначають, що зазначена процедура істотно відрізняється від попередніх процедур призначення на посаду. Цю схвальну тенденцію, на їх думку, слід заохочувати та розглядати як позитивну.

Експерти зазначають, що сьогодні цей конкурс вважається успішним, а сам процес – досить позитивним для забезпечення об’єктивного добору, що має зміцнити незалежність судової влади та підвищити рівень професіоналізму суддів Верховного Суду. Добір отримав високу оцінку зовнішніх спостерігачів за його прозорість і ретельність.

Окрім того, у звіті йдеться про одну з основних переваг правового регулювання процесу добору – забезпечення процедури, яка характеризується прозорістю, об’єктивністю і передбачуваністю, що значно відрізняється від попереднього регулювання. Проведення добору засновано на методології, оголошеної заздалегідь, та доступної для кандидатів і громадськості в цілому, а об’єктивні та суб’єктивні критерії оцінки кандидатів відносно збалансовані.

У звіті також зазначається, що склад і добір членів судових органів, які беруть участь у процесі добору та призначення суддів, відповідають вимогам Ради Європи.

Європейські експерти дійшли висновку, що на сьогодні результати демонструють позитивну тенденцію в підвищенні рівня професіоналізму, покращенні ефективності та якості судової системи, а також у зниженні рівня корупції.

Вci новини
Перейти на початок