Відбувся IX Щорічний судовий форум «Вектор розвитку 2020»

26–27 листопада 2020 року в режимі онлайн відбувся IX Щорічний судовий форум «Вектор розвитку 2020», організований Асоціацією правників України спільно з Проєктом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».
З метою обговорення актуальних тем та викликів судочинства в заході взяли участь судді, адвокати, представники вищих державних органів, міжнародні та національні експерти, науковці та громадські діячі.
Перший день заходу було присвячено обговоренню наслідків прийняття рішень Конституційним Судом України й врахування висновків Венеційської Комісії та міжнародних експертів щодо судової реформи, подальших кроків у реформуванні органів судової влади та інституту відповідальності судді за завідомо неправосудне рішення.
Окрему увагу приділено гарантіям незалежності судової влади та можливостям подолання суддівського кадрового дефіциту.
Так, експерт Ради Європи, експрезидент Консультативної ради європейських суддів, член Бюро КРЄС та Голова Верховного Суду Хорватії Джуро Сесса запевнив, що діяльність судді має ґрунтуватися на принципах незалежності, недоторканності та неупередженості, які є основоположними європейськими стандартами демократичної держави.
Перед учасниками заходу також виступив народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
Андрій Костін. Він наголосив, що пріоритетними завданнями є доопрацювання законопроєкту № 3711 «Про внесення змін до закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» та відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Своєю чергою Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко розповів, що кадровий дефіцит призводить до зростання судового навантаження і, як наслідок, збільшення строків розгляду справ. Так, на сьогодні вакантними залишаються 34 % суддівських посад. Водночас через припинення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 2 284 судді місцевих та апеляційних судів не пройшли кваліфікаційного оцінювання (з них понад сто суддів не здійснюють правосуддя у зв’язку із закінченням строку призначення).
Наступного дня учасники форуму обговорили єдність та послідовність судової практики, стабільність законодавства для інвестиційної привабливості України, мораторій на стягнення з державного сектору економіки та альтернативні способи вирішення судових спорів, зокрема вдосконалення порядку утворення та діяльності третейських судів, запровадження медіації та інституту мирових суддів.
Довідково:
Проєкт Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» імплементується завдяки фінансовому внеску Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та є продовженням роботи, розпочатої Радою Європи стосовно питань реформування судової системи України. Мета Проєкту – подальше наближення української системи правосуддя до стандартів та рекомендацій Ради Європи.
Вci новини