Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 5:
головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА (доповідач),
членів Комісії: Ярослава ДУХА, Ігоря КУШНІРА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО,
за участі:
кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Павла КОВАЛЕНКА,
розглянувши питання про встановлення результатів спеціальної перевірки стосовно кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Коваленка Павла Леонідовича в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами),
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, зокрема в апеляційних загальних судах.
Частиною четвертою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) встановлено, що однією із підстав для призначення кваліфікаційного оцінювання є заява кандидата на посаду судді про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі в конкурсі.
У грудні 2023 року до Комісії надійшла заява Коваленка П.Л. про допуск його до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного загального суду, оголошеному рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року, як особи, яка відповідає вимогам пункту 1 частини першої статті 28 Закону, та про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді.
Рішенням Комісії від 04 березня 2024 року № 105/ас-24 Коваленка П.Л. допущено до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах.
Рішенням Комісії від 19 червня 2024 року № 184/зп-24 призначено кваліфікаційне оцінювання кандидатів на посаду судді апеляційного загального суду, зокрема Коваленка П.Л. Встановлено черговість етапів кваліфікаційного оцінювання: перший – складання кваліфікаційного іспиту; другий – дослідження досьє та проведення співбесіди.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 79-2 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду чи суддів Верховного Суду на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей, передбачених статтею 79-3 цього Закону.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 79-3 Закону в межах конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить спеціальну перевірку стосовно кандидатів на посаду судді, допущених до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди кваліфікаційного оцінювання, відповідно до статті 75 цього Закону. Результати спеціальної перевірки враховуються при ухваленні рішення Комісії за результатами кваліфікаційного оцінювання.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України встановлює результати спеціальної перевірки на засіданнях колегій (частина п’ята статті 75 Закону).
Рішенням Комісії від 28 квітня 2025 року № 92/зп-25 визначено, що другий етап «Дослідження досьє та проведення співбесіди» кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів Запорізького апеляційного суду проводить постійна колегія № 5 Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Рішенням Комісії від 17 квітня 2025 року № 89/зп-25 затверджено загальні результати першого етапу кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів апеляційних загальних судів у межах Конкурсу та допущено Коваленка П.Л. до другого етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» у межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами) (додаток 3).
Відповідно до протоколу повторного розподілу між членами Комісії від 21 травня 2025 року доповідачем у справі кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Коваленка П.Л. визначено члена Комісії Омельяна О.С.
Згідно із пунктом 5.1 розділу 5 Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 29 лютого 2024 року № 72/зп-24), спеціальна перевірка на відповідність кандидата вимогам, установленим Конституцією України та Законом, здійснюється в порядку, визначеному законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про запобігання корупції», цим Положенням та Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища.
Відповідно до статті 75 Закону, статей 56–58 Закону України «Про запобігання корупції» та Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2022 року № 959), Комісією організовано проведення спеціальної перевірки стосовно Коваленка П.Л.
Запити про надання відомостей стосовно Коваленка П.Л. надіслано до Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. На запити одержано інформацію з Державної судової адміністрації України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України, Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Національного агентства з питань запобігання корупції, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Департаменту кримінального аналізу Національної поліції України. Крім того, в Єдиному державному реєстрі судових рішень перевірено відомості про кандидата на посаду судді на предмет обмеження дієздатності або недієздатності.
Так, від Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) отримано стосовно Коваленка П.Л. інформацію про те, що за результатами спеціальної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – декларація), за 2024 рік встановлено ознаки відображення в ній недостовірних відомостей, оскільки такі відомості стосуються майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, і можуть відрізнятися від достовірних на суму, яка перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на дату подання такої декларації, які потребують додаткових пояснень кандидата на посаду судді відповідно до частини другої статті 58 Закону, на загальну суму – 1 115 906 грн, а саме в розділі 3 «Об’єкти нерухомості» кандидат на посаду зазначив про те, що на праві власності члену сім’ї (дружині) належить квартира вартістю 1 403 906 грн, дата державної реєстрації 01 квітня 2024 року, проте відповідно до договору купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року вартість майнових прав на зазначений об’єкт нерухомості становить 288 000 гривень.
У зв’язку з цим Комісією запропоновано кандидату надати письмові пояснення протягом п’яти робочих днів. У встановлений строк Коваленко П.Л. надав пояснення щодо виявлених НАЗК розбіжностей.
У своїх поясненнях від 28 липня 2025 року стосовно розбіжностей у відомостях у декларації за 2024 рік Коваленко П.Л. пояснив, що квартира АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м придбана його дружиною у 2024 році після досягнення домовленості з продавцем. У зв’язку з цим ним було надано нотаріальну згоду на її придбання. Дружиною було оформлено технічний паспорт на квартиру та отримано в нотаріуса витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, однак у цих документах вартість квартири не зазначалась. У декларації за 2024 рік у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» ним вказано вартість квартири 1 403 906 грн – це та сума, яка фактично сплачена за придбання цієї квартири. Щодо зазначених НАЗК розбіжностей, а саме посилання на договір купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, де зазначена вартість майнових прав об’єкта нерухомості 288 000 грн, то йому про цей договір нічого невідомо. Також йому невідомо, яку балансову вартість майна визначив продавець і як це відображалося у його господарській та бухгалтерській документації. Квартира фактично була придбана його дружиною у 2024 році за погодженою сторонами ринковою ціною, яка зазначена ним у декларації. Тому в декларації за 2024 рік ним подано достовірні відомості щодо вартості цієї квартири.
Згідно з вимогами частини сьомої статті 75 Закону в разі, якщо Комісія отримала інформацію, що може свідчити про невідповідність кандидата на посаду судді вимогам, встановленим Законом, колегія Комісії проводить перевірку зазначеної інформації та розглядає її на засіданні із запрошенням такого кандидата. Кандидат має право ознайомитися з цією інформацією, надавати пояснення, докази на її спростування.
Співбесіду з кандидатом Комісією було призначено на 30 вересня 2025 року.
До Комісії 29 вересня 2025 року електронною поштою надійшло клопотання Громадської ради доброчесності (далі – ГРД) про відкладення співбесіди у зв’язку з потребою додаткового дослідження матеріалів, забезпечення кандидату права на відповідь та ухвалення відповідного рішення.
У засіданні 30 вересня 2025 року вказане клопотання ГРД було задоволено та відкладено співбесіду на 09 жовтня 2025 року.
У засіданні 09 жовтня 2025 року Комісією обговорено інформацію, отриману за результатами проведення спеціальної перевірки стосовно кандидата Коваленка П.Л.
Під час засідання Коваленко П.Л. надав Комісії усні пояснення, якими підтримав раніше надані письмові пояснення щодо встановленого факту розбіжностей за результатами спеціальної перевірки.
Дослідивши суддівське досьє Коваленка П.Л., проаналізувавши інформацію, отриману під час проведення спеціальної перевірки та заслухавши пояснення кандидата, Комісія встановила таке.
Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 Коваленка П.Л. призначено на посаду судді Токмацького районного суду Запорізької області строком на п’ять років.
Указом Президента України від 16 жовтня 2024 року № 707/2024 Коваленка П.Л. призначено на посаду судді Токмацького районного суду Запорізької області безстроково.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 16 січня 2025 року № 75/0/15-25 суддя відряджений до Шевченківського районного суду міста Запоріжжя для здійснення правосуддя строком на 1 рік із 27 січня 2025 року.
Відповідно до декларації за 2024 рік, поданої Коваленком П.Л. як суддею, у розділі 3 «Об’єкти нерухомості» вказано відомості про квартиру АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м, яка належить на праві власності члену сім’ї (дружині) ОСОБА_1. Дата набуття права власності – 01 квітня 2024 року. Вартість квартири на дату набуття – 1 403 906 гривень.
Згідно з договором купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, укладеного між продавцем – ОСОБА_2 та покупцем – ОСОБА_1 (дружина судді), вартість майнових прав (грошова сума, що сплачується покупцем) на зазначений об’єкт нерухомості становить 288 000 гривень.
На підставі акта приймання-передачі об’єкта нерухомого майна від 01 квітня 2024 року ОСОБА_1 (дружина судді) відповідно до договору купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, сертифіката готовності об’єкта до експлуатації та витягу з ЄДЕССБ щодо інформації про присвоєння адрес отримано від продавця квартиру АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м, яка відповідає вимогам договору. У пункті 3 цього акта зазначено, що сторони виконали зобов’язання за договором у повному обсязі та претензій одна до одної не мають.
Як вбачається з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно – «Актуальна інформація про речове право» (номер відомостей про речове право: 54402615) 01 квітня 2024 року приватним нотаріусом ОСОБА_ 3 (Дрогобицький районний нотаріальний округ, Львівська область) зареєстровано право власності на нерухоме майно – квартиру АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м, власник ОСОБА_1 (дружина судді). Для державної реєстрації права власності на цю квартиру ОСОБА_1, серед іншого, було подано договір купівлі-продажу майнових прав, серія та номер: 101/22, виданий 14 січня 2022 року (видавник: ОСОБА_2; ОСОБА_1) та акт приймання-передачі, серія та номер: б/н, виданий 01 квітня 2024 року (видавник: ОСОБА_2; ОСОБА_1). Відомості стосовно вартості квартири в Реєстрі відсутні.
Коваленко П.Л., пояснюючи вартість вказаного об’єкта нерухомості в розмірі 1 403 906 грн, вказав, що квартира була придбана за договірною ціною, узгодженою його дружиною із продавцем, і саме така сума коштів була сплачена його дружиною. У декларації за 2024 рік ним зазначено вартість квартири, за яку її придбала дружина.
Водночас Комісія зауважує, що Коваленко П.Л. не надав будь-яких доказів на підтвердження своїх пояснень стосовно вартості квартири.
Твердження кандидата стосовно того, що йому невідомо про укладання договору купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, де зазначена вартість майнових прав об’єкта нерухомості 288 000 грн, Комісія оцінює критично, оскільки кандидат зазначив, що він надавав згоду в нотаріуса на придбання квартири, а дружина кандидата для державної реєстрації права власності на цю квартиру надавала нотаріусу саме договір купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, на підставі якого і було зареєстровано право власності ОСОБА_1 на цю квартиру.
Ураховуючи викладене, Комісія констатує наявність очевидної невідповідності щодо вартості об’єкта нерухомості – квартири АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м, яка зазначена Коваленком П.Л. у декларації за 2024 рік, а саме: 1 403 906 грн, із вартістю, яка вказана в договорі купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, а саме 288 000 грн. Коваленком П.Л. не надано Комісії жодних доказів на підтвердження того, що ця квартира дійсно придбана його дружиною за 1 403 906 грн, та документів, на підставі яких він вказав таку вартість цього об’єкта нерухомості в декларації за 2024 рік на дату набуття права власності.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень регламентовано Законом України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі – Закон № 1700-VII).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1700-VII суб’єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема судді.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 46 Закону № 1700-VII у декларації зазначаються відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування.
Згідно з пунктом 61 роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку), затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 грудня 2021 року № 11, інформація про вартість об’єкта декларування на дату набуття права відображається на підставі документа, відповідно до якого набуто право (за його наявності).
Частиною першою статті 4 Закону № 1700-VII унормовано, що центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику, є Національне агентство з питань запобігання корупції.
До повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції, серед іншого, належить: здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб; здійснення в порядку, визначеному Законом № 1700-VII, контролю та перевірки декларацій суб’єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб’єктів декларування (частина перша статті 11 Закону № 1700-VII у чинній редакції).
Комісія враховує, що НАЗК проведено спеціальну перевірку декларації, поданої Коваленком П.Л. як кандидатом на посаду судді в апеляційному загальному суді в межах конкурсу, оголошеного рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами), за 2024 рік. За результатами спеціальної перевірки декларації встановлено ознаки відображення в ній недостовірних відомостей, оскільки такі відомості стосуються майна або іншого об’єкта декларування, що має вартість, і можуть відрізнятися від достовірних на суму, яка перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, установлених на дату подання такої декларації, які потребують додаткових пояснень кандидата на посаду судді відповідно до частини другої статті 58 Закону, на загальну суму – 1 115 906 гривень.
Водночас Комісія зауважує, що Коваленко П.Л. є суддею Токмацького районного суду Запорізької області (відряджений до Шевченківського районного суду міста Запоріжжя), і декларація за 2024 рік ним подавалась як суддею. Тому Комісія не може залишити поза увагою виявлені під час проведення спеціальної перевірки обставини щодо розбіжностей вартості квартири АДРЕСА_1 в місті Трускавець Львівської області площею 48 кв.м, власником якої є член сім’ї судді (дружина), яка зазначена Коваленком П.Л. у декларації за 2024 рік, із вартістю цього об’єкта нерухомості, яка визначена в договорі купівлі-продажу майнових прав № 101/22 від 14 січня 2022 року, на загальну суму – 1 115 906 гривень.
Частиною другою статті 51-1 Закону № 1700-VII передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції проводить повну перевірку декларацій відповідно до Закону № 1700-VII.
Згідно з пунктами 3, 19 розділу V Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 січня 2021 року № 26/21 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 13 листопада 2023 року № 256/23), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 лютого 2021 року за № 158/35780, Національне агентство під час проведення повної перевірки проводить перевірку відомостей, які зазначені або повинні бути зазначені в декларації відповідно до статті 46 Закону № 1700-VII, з урахуванням складових предмета повної перевірки, що визначені в пункті 1 розділу III цього порядку. Повторна повна перевірка проводиться в частині інформації, яка може бути перевірена і раніше не перевірялася та/або перевірка якої не була завершена.
Варто також зауважити, що, вирішуючи спори щодо оскарження рішень Комісії, прийнятих у межах кваліфікаційного оцінювання кандидатів на посади суддів, Велика Палата Верховного Суду (постанови від 13 лютого 2024 року № 990/139/24, від 13 лютого 2025 року у справі № 990/74/24 тощо) звернула увагу на таке. Комісія, маючи певні сумніви, пов’язані з вартістю майна, яке належить кандидату чи члену його сім’ї, не звернулася безпосередньо до уповноважених осіб (наприклад, до Міністерства внутрішніх справ України, яке є держателем Єдиного державного реєстру транспортних засобів тощо) з метою підтвердження або спростування своїх сумнівів. Невжиття Комісією відповідних заходів для всебічного та повного з’ясування обставин, які викликали певні сумніви, пов’язані з вартістю майна, призвело до передчасного висновку про неправдивість задекларованих кандидатом даних про свої доходи.
В інших рішеннях Велика Палата Верховного Суду (постанова від 21 липня 2025 року у справі № 990/171/24) визнала передчасним сумнів Комісії в дотриманні кандидатом вимог Закону № 1700-VII під час декларування відомостей про об’єкти нерухомості та водночас звернула увагу на відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження виявлення Національним агентством з питань запобігання корупції як уповноваженим на це органом ознак адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, чи складання відповідного протоколу про таке правопорушення в діях кандидата щодо набуття права власності на майно.
Частиною шостою статті 84 Закону визначено, якщо в процесі кваліфікаційного оцінювання судді Вищій кваліфікаційній комісії суддів України стане відомо про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції, Комісія негайно повідомляє про це спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Вища кваліфікаційна комісія суддів України має право зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання цього судді до отримання відповіді від спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
Встановлені під час проведення співбесіди з кандидатом на посаду судді Коваленком П.Л. обставини можуть свідчити про порушення ним законодавства у сфері запобігання корупції під час перебування на посаді судді.
З огляду на викладене Комісія дійшла висновку про необхідність зупинення проведення кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді Коваленка П.Л. та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про виявлені факти.
Ураховуючи викладене, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
Зупинити проведення кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного загального суду Коваленка Павла Леонідовича до отримання результатів перевірки Національним агентством з питань запобігання корупції.
Повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про обставини, що можуть свідчити про порушення суддею законодавства у сфері запобігання корупції.
Головуючий Олексій ОМЕЛЬЯН
Члени Комісії: Ярослав ДУХ
Ігор КУШНІР
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ