X

Усі державні інституції, дотичні до судової гілки влади, об’єднались у процесі добору суддів, – Андрій Пасічник

13.12.2024

На цьому сьогодні, 13 грудня 2024 року, наголосив Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Пасічник під час пресконференції «Новий етап кадрового наповнення судової системи: ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів». На його думку, така єдність – це запорука успіху та швидкого, результативного і справедливого проведення добору суддів.

У пресконференції також взяли участь Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Денис Маслов, заступник Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра, Голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Борис Гулько. Модерував захід член Комісії Роман Сабодаш.

11 грудня 2024 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з прогнозованою кількістю вакантних посад суддів – 1800.

«Комісія прогнозує, що впродовж 2025 року з’являться додаткові вакантні посади у зв’язку з тим, що судді можуть піти у відставку, чи ті, хто бере участь у конкурсах, можуть перейти працювати в апеляційні суди або Вищий антикорупційний суд. Тому прогнозуємо 1800 вакантних посад», – зазначив Андрій Пасічник.

Учасники добору в місцеві суди, які успішно складуть кваліфікаційний іспит, будуть зараховані до резерву. Вони зможуть перебувати у резерві впродовж двох років та брати участь у конкурсах не лише в 2025 році, але і в наступних роках, коли їх оголошуватиме Комісія.

Як повідомив Андрій Пасічник, Комісія за підтримки міжнародних партнерів, зокрема Міжнародної організації права розвитку, перед оголошенням добору провела опитування 3 800 респондентів, з яких 2 400 підтвердили бажання взяти участь у доборі. Тому Комісія очікує не менше 3 500 заяв про участь у доборі.

Подання документів кандидатами триватиме впродовж березня 2025 року. Кваліфікаційний іспит включатиме такі етапи: тестування когнітивних здібностей, знань з історії української державності, загальних знань у сфері права та зі спеціалізації відповідного суду, виконання практичного завдання. До кінця літа 2025 року ці процедури планується завершити.

Як зазначила членкиня Комісії Надія Кобецька, взяти участь у доборі зможуть громадяни України, не молодші 30 років, мають вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, є компетентними, доброчесними та володіють державною мовою. І цим вимогам кандидат повинен відповідати на день подання заяви у доборі.

«Підтвердження встановлених вимог відбувається на етапі подання заяв і документів та покладається на кандидата. Перевірку відповідності на підставі цих документів проводить Комісія і за її результатами приймає рішення про допуск до участі в доборі. А от відповідність особи критеріям компетентності та доброчесності встановлюється Комісією вже після проведення кваліфікаційного іспиту та за результатами спеціальної перевірки», – підкреслила Надія Кобецька.

Членкиня Комісії також розповіла про сформований «портрет кандидата» за результатами добору 2017 року та проведеного у жовтні 2024 року опитування серед потенційних учасників добору. Так, незначна перевага серед бажаючих взяти участь зберігається за жінками – 55 % проти 45 % чоловіків. Найбільша кількість кандидатів – у віці від 30 до 40 років, традиційно зберігає першість у кількості можливих поданих заяв місто Київ – 15 %. Стосовно попереднього професійного досвіду кандидатів більшість становлять працівники судів, насамперед помічники, секретарі судових засідань та інші працівники апарату.