Версiя для друку

Третя міжнародна науково-практична конференція на тему: «Правовий статус ВККСУ: шляхи вдосконалення кваліфікаційних та дисциплінарних інституцій у світлі конституційної реформи»

28-29 жовтня в м. Київ з нагоди третьої річниці діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відбулась третя щорічна міжнародна науково-практична конференція на тему: «Правовий статус ВККСУ: шляхи вдосконалення кваліфікаційних та дисциплінарних інституцій у світлі конституційної реформи».

Захід відбувся за підтримки Проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму системи правосуддя в Україні».

Учасників конференції привітали: Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, віце-президент Венеціанської комісії Ганна Сухоцька, Голова Верховної Ради України Володимир Рибак, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Конституційного Суду України В’ячеслав Овчаренко, Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович, Голова Ради суддів України Василь Онопенко, Голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк, голови вищих спеціалізованих судів України та інші високопосадовці.

У роботі конференції також взяли участь представники Національної школи суддів України, неурядових організацій, вищих навчальних закладів та голови апеляційних судів. Міжнародна суддівська спільнота була представлена колегами із Азербайджану, Грузії, Канади, Литви, Молдови, Польщі, Російської Федерації, США, Туреччини, Франції.

«В новому статусі Комісія діє вже три роки і за час своєї діяльності вона в повному обсязі й на професійному рівні виконує ті функції, які на неї покладено Законом. Таку думку неодноразово висловлювали міжнародні організації та дипломатичні представники. Венеціанська Комісія у своїх висновках наголошувала на важливості ролі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, зокрема як органу, на який законодавець поклав відповідальність за здійснення процедури призначення суддів», - зазначив Голова Комісії Ігор Самсін.

4 липня 2013 року Президент вніс на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів». Після чого Венеціанська Комісія у своєму висновку ще раз підкреслила можливість збереження Комісії та Вищої ради юстиції, як двох окремих органів. Комісія провела уже три загальнонаціональні добори на принципах відкритості та на основі рівності і пріоритету рівня знань і умінь осіб, які претендують на суддівську посаду.

«Цьогоріч проведено спеціальну підготовку кандидатів на посаду судді. Таким чином, у нашій державі підготовка майбутніх суддів цілковито віднесена до відання органу в системі судоустрою. І Президент України виконує суто церемоніальну роль у призначенні суддів на посади. Так з 958 осіб, які були рекомендовані Комісією для призначення на посаду судді вперше та 1362 суддів, яких рішеннями Комісії було рекомендовано для переведення до інших судів Президентом жодному з них не було відмовлено», - зазначив Голова Комісії Ігор Самсін.

Однією з умов підписання Угоди про асоціацію є виконання вимоги в частині реформування судочинства. Важливим кроком є прийняття законопроекту «Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів». Тому реалізація конституційної судової реформи є вкрай важливою в рамках європейського вибору України.

«Я впевнений, що проведений нами захід дозволить обговорити найактуальніші питання діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в світлі проведення конституційної судової реформи та прагнення України до прискорення процесу євроінтеграції», - підкреслив Голова Комісії Ігор Самсін.

Під час заходу Голова Комісії Ігор Самсін відповів на запитання журналістів, зокрема щодо легітимності ВККСУ. «Елементарне текстуальне тлумачення раніше чинної і нової редакції частини другої статті 92 Закону «Про судоустрій і статус суддів» свідчить про те, що набрання чинності Законом «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 9 грудня 2011 року виключило можливість застосування частини другої статті 92 Закону у первісній редакції. Застосування редакції частини другої статті 92 Закону в редакції, яка втратила чинність означало б надавати перевагу нечинному закону перед чинним. Це не виключається, але ж тільки за наявності спеціальної вказівки законодавця, якої в даному випадку немає», - сказав Голова Комісії Ігор Самсін.

Як зазначив Голова Комісії неважливим є момент призначення, а важливим є момент набуття повноважень. У такий спосіб законодавець поширив дію нової норми на всіх членів Комісії незалежно від часу їх призначення. «Строк повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України становить шість років з дня набуття повноважень. Якщо звернутись до теоретичних засад співвідношення дії старого і нового закону, то теорія держави і права виокремлює три види такого співвідношення: негайна дія нового закону з дня набрання ним чинності; надання новому закону зворотної дії; ультраактивна дія старого закону», - підкреслив Голова Комісії Ігор Самсін.

Іноземні колеги з Литви, Польщі, Азербайджану, Молдови та Туреччини поділились останніми змінами у законодавстві своїх країн та роботою судових органів. «Нам було дуже цікаво послухати про суддівські системи різних країн та ознайомитись з презентаціями доповідачів. Я гадаю, що потрібно подякувати усім за вдало проведену конференцію», - сказала керівник Проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» Ліліт Данегян.

«Для Комісії важливою є комунікація з іноземними суддями. Аби перейняти позитивний досвід ми постійно зустрічаємось з представниками міжнародних організацій, проводимо семінари, круглі столи. Така співпраця допомагає в одній з найважливіших та пріоритетних функцій Комісії – професійній підготовці суддів», - підкреслив Голова Комісії Ігор Самсін.

На завершення Голова Комісії Ігор Самсін подякував, усім хто долучився до проведення конференції, і, перш за все, Проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні». Координатор даного Проекту Андрій Кавакін зазначив, що проект лише розпочинає свою роботу в Україні і проведена конференція – це лише перший спільний захід, організований спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Перейти на початок