Круглий стіл на тему: «Презентація та обговорення проміжних результатів реалізації запровадження досудового врегулювання спорів у пілотних окружних адміністративних судах міст Одеси та Івано-Франківська»
6 вересня 2013 року Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в Одесі взяв участь у засіданні круглого столу на тему: «Презентація та обговорення проміжних результатів реалізації запровадження досудового врегулювання спорів у рамках проекту «Освіта суддів заради економічного зростання» в пілотних окружних адміністративних судах міст Одеси та Івано-Франківська».
«За рік українські суди розглядають приблизно 5 мільйонів справ, а це у порівнянні зі світовою практикою чимала кількість. Тому українсько-канадський проект з досудового врегулювання спорів покликаний знизити навантаження на українські суди», - зазначив Ігор Самсін.
В Одеському окружному адміністративному суді 8 суддів проводять конференції з досудового врегулювання спорів між учасниками справ адміністративної юрисдикції. В Івано-Франківському окружному адміністративному суді, який також бере участь у проекті, визначено 7 суддів, які залучені до даної процедури.
«З травня цей механізм вирішення конфліктів став доступним для відвідувачів Одеського окружного адміністративного суду. Сторони мають бажання працювати у цьому напрямку. І юридичні, і фізичні особи готові йти на примирення», - сказав Голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук.
Специфікою досудового врегулювання спорів у адміністративному судочинстві є те, що однією зі сторін у справі виступає, як правило, орган, наділений владними повноваженнями. У зв’язку з цим виникають найбільші труднощі, оскільки представники суб’єктів владних повноважень не можуть вийти за межі законодавчо визначених приписів. Тому не дивно, що за три місяці лише 4 справи в обох пілотних адміністративних судах досягнуто мирової угоди шляхом переговорів під час досудового врегулювання спорів. За словами Голови Комісії Ігоря Самсіна навіть якщо одна справа завершиться мировою угодою уже буде успішно, адже проект лише нещодавно розпочав свою роботу.
Для обговорення питань цієї проблематики на засідання круглого столу були запрошені керівники регіональних органів державної виконавчої влади та представники місцевого самоврядування. Адже лише завдяки тісній співпраці суду, громадськості та суб’єктів владних повноважень можна більш ефективно впроваджувати процедуру досудового врегулювання спорів та мати від цього максимальну користь.
«У Канаді діє судовий прецедент і суддя вільний у своєму виборі, а наш суддя не вільний. Він повинен провести досудове засідання неупереджено для сторін, щоб жодна із них не могла запідозрити його в тому, що в майбутньому буде ухвалено рішення на користь іншої сторони. Для нас дуже важливо навчити наших суддів як вони мають себе вести із сторонами. З нашими канадськими партнерами ми вирішили ґрунтовно вивчити це питання на базі пілотних судів», - сказав Ігор Самсін.
У рамках робочої поїдки до Одеси Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін також зустрівся із місцевими журналістами та відповів на їх запитання.