Кандидати на посади суддів склали іспити з української мови та права
Протягом місяця відбудеться другий етап – 700 найрозумніших тестуватимуть на морально-психологічні якості.
Іспити з української мови та права складали потенційні судді. На 600 вакантних посад у місцевих судах претендують більше 4 тис. правників. І тестування, що відбулося сьогодні – лише перший з чотирьох етапів відбору.
На сотнях квадратних метрів площі – кілька тисяч парт, а за ними – понад 4 тис. правників із різних куточків країни. Це помічники суддів, адвокати, нотаріуси та викладачі права. Усі вони хочуть стати місцевими суддями, але одягнути мантію зможе лише кожен восьмий кандидат.
«Новим суддею повинен бути, так само як і старий суддя, – це кваліфікована людина, яка розуміється в своїй справі, справедлива», – каже кандидат на посаду Тарас Каблак. А от Федір Серба впевнений: «Він має бути внутрішньо вихованим до права. В нього право повинне бути десь на генетичному рівні. Це високої культури, великого інтелекту повинна бути людина, повинна мати певний життєвий досвід».
Навіть за лічені хвилини до початку іспиту з української мови претенденти готуються кожен на свій лад. Щоби потенційні судді не махлювали – за ними пильнують півтори сотні працівників Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Її співробітник Максим Зінченко запевняє: «Все чудово насправді, дай Бог набрати нормальних суддів… У мене ніхто не списував».
Завдання з української мови урочисто завозять і у присутності журналістів розпаковують. На 40 запитань відповісти претенденти мають за годину, правильних відповідей має бути щонайменше 30. Претенденти розповідають – складно не було. Кажуть навіть, що «майже шкільного курсу» завдання. Потому – іспит з права. 100 запитань, 3 години і мінімум 75 правильних відповідей. Результати перевіряє спеціальна програма – бланки сканують і за кілька хвилин маємо готовий результат.
У Вищій кваліфкомісії розповідають, що суддів в України – дефіцит. Ті, хто пройдуть відбір і працювали помічниками суддів, навчатимуться до 3 місяців, решта правників – до року. Відтак, одягнути мантії у ліпшому разі потенційні судді зможуть не раніше літа 2018 року. «За останні півтора року в судовій системі мінус майже 30%. І тому є районні суди, які зупинилися. У всіх апеляційних судах менше 50%... Тобто надзвичайно серйозна проблема із кадрами», – підкреслює голова ВККС Сергій Козьяков.
Результати тестів з української мови та права мають бути вже у середу, 1 листопада. Протягом місяця відбудеться другий етап – 700 найрозумніших тестуватимуть на морально-психологічні якості.
Ксенія Дворнікова, Юрій Усік
«5 канал». – 31.10.2017