Кваліфікаційний «дзвінок»
Першого вересня школярі тільки почали навчання, а судді вже складали іспити.
Після невеликої літньої перерви Вища кваліфікаційна комісія суддів розпочала новий сезон, у якому вона, крім звичних справ, займеться роздаванням рекомендаційних «перепусток» тим, хто виявив бажання одягти суддівську мантію вперше.
Впевненість – запорука переведення
Взагалі, цієї осені клопотів комісії вистачатиме. По-перше, 6 вересня розпочнуться «змагання» за мантії, а по-друге, 16 вересня ВККС святкуватиме перший день народження. На захід запрошено й «ЗіБ», який згодом на своїх сторінках розповість про всі подробиці цього дійства і річні досягнення постійно діючого органу.
До свята ще два тижні, тому повернімося до буденних справ. Так, на першовересневу «лінійку» з'явилися не всі члени постійно діючого органу: в залі засідань були відсутні Микола Пінчук та Анатолій Марцинкевич, однак це не вплинуло на роботу комісії: кворум зібрався. Порядок денний складався з кількох блоків питань, зокрема про формування тесту для тих, хто мав намір перевестися до суду іншої юрисдикції (у межах 5-річного строку), про надання «перевідних» рекомендацій.
Відкривав новий кваліфікаційний сезон Олег Галичанський з Хотинського райсуду Чернівецької області. Він звернувся до комісії, аби та дала згоду на його переведення до Першотравневого райсуду м.Чернівців. Свій намір О.Галичанський, який носить мантію лише півтора року, мотивував тим, що має житло в Чернівцях, до яких від Хотина 60 км.
«Чи зможете розглядати справи на новому місці?» – поцікавився в кандидата голова ВККС Ігор Самсін. Спочатку О.Галичанський відповідав невпевнено: «Мабуть, зможу». Проте після слів очільника комісії «Якщо ви не впевнені, то як же ми можемо знати, що вам вистачить сил і досвіду розглядати справи в Чернівцях», законник відповідав сміливіше: «Я впевнений, що зможу».
А от «кваліфікаційник» Віктор Мікулін турбувався про моральні якості претендентів. «Ви всі проситесь до судів, які знаходяться неподалік вашого дому. А чи не заважатиме це розгляду справ? Адже, можливо, до суду приходитимуть ваші родичі, знайомі, друзі», – хвилювався представник комісії. Кандидати запевняли В.Мікуліна, що за таких умов заявлятимуть про самовідвід.
Урешті-решт О.Галичанський та ще троє його колег отримали перевідні «перепустки». Однак не так пощастило наступній четвірці володарів мантій, які виявили бажання працювати в інших обителях Феміди: жодного з них ВККС не благословила на перехід на інше місце роботи.
Зміна юрисдикції
Кваліфікаційний «дзвінок» покликав за парти п'ятьох законників, які, не пройшовши 5-річний випробувальний строк, вирішили спробувати свої сили в судах іншої юрисдикції. Нагадаємо, що раніше ці претенденти усно відповідали на питання «кваліфікаційників», які визначали рівень їх професійної підготовленості, ступінь готовності вершити правосуддя в обителі Феміди іншої юрисдикції.
21 липня законникам уперше довелося «на папері» доводити комісії спроможність розглядати, наприклад, не лише кримінальні, а й господарські справи. Того дня трьом «адміністративникам» пощастило отримати рекомендації на перехід до райсудів столиці.
Вдруге письмовий кваліфікаційний іспит законники складали вже 1 вересня. На засіданні за допомогою спеціальної комп'ютерної програми для суддів було сформовано тест, вибрано практичні завдання. Також ВККС затвердила склад екзаменаційних комісій для перевірки завдань. Так, «спеціалістами» із загальних судів стали: Микола Мельник, Галина Колеснік та Дмитро Сокуренко. А от Лідія Горбачова, Ніна Фадєєва та В.Мікулін перевірятимуть знання потенційних «адміністративників».
І.Самсін відкрив присутнім на засіданні представникам ЗМІ невеличку таємницю: питання в екзаменаційних білетах стосуватимуться конституційного права, цивільного та кримінального права і процесу, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та рішень Європейського суду з прав людини. А завдання відомі тільки йому і секретареві ВККС Володимирові Маслію.
Після того як екзаменатори оцінили роботу суддів, усі представники ВККС ознайомилися з результатами письмового іспиту. Потім на володарів мантій чекала бесіда з «кваліфікаційниками». А от чи отримає законник перевідну «перепустку», наголосив керманич постійно діючого органу, залежить не лише від його знань, а й моральних якостей.
1 вересня іспит мали складати 5 претендентів: Наталія Гриньковська з Черкаського окружного адмінсуду, Юрій Білоус із Мостиського райсуду Львівської області, Сергій Ушенко з Донецького окружного адмінсуду, Ірина Кусік з Білозерського райсуду Херсонської області та Ольга Коблова з Дніпропетровського окружного адмінсуду. С.Ушенко не з'явився, О.Коблову поекзаменували, але рекомендації не дали: уточнюється наявність вакансій у Малиновському райсуді м. Одеси. Решта суддів отримали перевідні «перепустки».
Пряма мова
Ігор САМСІН, голова ВККС:
– Сьогодні в порядку денному є питання: «Про розгляд матеріалів щодо рекомендування суддів для переведення до суду іншої юрисдикції в межах 5-річного строку». Судді загальних судів переводяться до судів адміністративної, господарської юрисдикції або навпаки. Статтею 73 закону «Про судоустрій і статус суддів» передбачається: «Переведення судді в межах 5-річного строку на роботу на посаді судді до суду іншої юрисдикції здійснюється за результатами складення ним кваліфікаційного іспиту». Тобто кандидати на переведення складатимуть той самий іспит, що й ті, хто мріє вдягнути мантію вперше. Тому ми згенерували білет на виявлення рівня знань при переведенні служителя Феміди до суду іншої спеціалізації. Білет складається з 32 запитань і практичного завдання з цивільного судочинства. Всі, хто впораються із завданнями, отримають можливість перевестися до іншого суду.
Марина ЗАКАБЛУК
Закон і бізнес. – 10.09.2011. – № 36