Версiя для друку

Навчальний візит представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України до Республіки Литви

З 19 по 22 червня 2013 року відбувся навчальний візит представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України до Республіки Литви.

У робочій зустрічі взяли участь представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а саме: члени Комісії – Віктор Мікулін та Віктор Шаргало, начальник управління документального забезпечення секретаріату Комісії – Ольга Рибка та начальник відділу з питань добору кадрів на посаду судді вперше Департаменту з питань призначень, обрання та звільнення суддів секретаріату Комісії – Дар’я Вінцова.

Представниками зі сторони Литви виступили: судді Верховного Суду Литви – Егидіюс Лаужикас, Олег Федосюк, Вінкас Версекас, голова відділу цивільних справ Верховного Суду Литви – Сігіта Руденайте, голова Вільнюського окружного суду – Витаутас Зеліанка, голова районного суду міста Тракай – Йоланта Маліяускене, заступник голови Національної судової адміністрації Литви – Кестутіс Вашкевічіус, головний спеціаліст відділу аналізу судової діяльності Національної судової адміністрації – Володимир Косатий.

В перший день зустрічі, що відбулася 20 червня 2013 року у приміщенні Верховного Суду Литви, було обговорено низку питань щодо структури та ефективності судової системи в обох країнах.

Виступаючи перед учасниками зустрічі представниками Комісії було зазначено, що Комісія є постійно діючим органом у системі судоустрою України та внаслідок прийнятого Закону «Про судоустрій і статус суддів» отримала змогу стабільно і своєчасно наповнювати суди професійними кадрами. Також, розповідалося про статус та склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та про коло завдань та функцій, покладених на неї.

Окрему увагу було приділено розгляду питання про дисциплінарну відповідальність суддів та можливість притягнути суддю до дисциплінарної відповідальності за невиконання ним обов'язків чи порушення Закону, що служить необхідною гарантією реалізації права кожного громадянина України на доступ до правосуддя.

Виступ від представників Республіки Литви розпочав суддя Верховного Суду Литви – Олег Федосюк, який ознайомив делегацію із системою правосуддя Литовської республіки. Учасники зустрічі дізналися про процедуру проходження добору кандидатів на посаду судді в Литві, яка суттєво відрізняється від процедури, яка діє в Україні, а саме:

  • вимоги до претендента на посаду судді (наявність бездоганної репутації; стаж роботи у галузі права не менше 5 років; особи, які мають науковий ступінь доктора соціальних наук юридичного напрямку звільняються від складання кваліфікаційного екзамену, якщо після закінчення роботи суддею минуло не більше п’яти років);
  • перевірку документів, які подаються претендентами на посаду судді, здійснює Національна адміністрація судів;
  • спеціальну перевірку претендентів на посаду судді здійснює Департамент державної безпеки протягом 40 днів, після чого виносить мотивувальний висновок про відповідність вимогам претендента на посаду судді.

Як зазначили представники Литовської республіки, в країні діють чотири інстанції, які безпосередньо займаються формуванням суддівського корпусу.

Екзаменаційна комісія, як одна із чотирьох інстанцій, у складі семи членів, які обираються Радою суддів, проводить кваліфікаційний екзамен. Особа, яка склала іспит та відповідає вимогам до претендента на посаду судді зараховується до реєстру, який ведеться Національною адміністрацією судів. Рішення Екзаменаційної Комісії відносно результатів іспиту претендент має право оскаржити звернувшись до Ради суддів.

Наступною інстанцією є Комісія по відбору претендентів на посаду судді, яка діє при Президентові Республіки та займається розглядом документів претендентів на вакантні посади в судах та проводить з ними співбесіду. Комісія по відбору на власний розсуд визначає тих претендентів, які, на її думку, найбільш відповідають критеріям щодо роботи на посаді професійного судді і надає свій висновок Президенту Республіки. В свою чергу, Президент Республіки, після особистої співбесіди із претендентами, визначає кандидата на посаду судді, якого призначає на вакантну посаду.

Голова суду за поданням Ради суддів призначається Президентом Республіки на п’ять років. Аналогічна процедура призначення і заступників голови суду. Слід відмітити, що в кожному суді встановлюється черговість для зайняття посади голови суду, так як ця посада не досить популярна серед суддів, оскільки на час виконання посадових обов’язків голови, суддя частково втрачає професійні навички.

Законодавством Литовської республіки передбачено надання оцінки діяльності суддів в цілях визначення рівня професійних знань та навиків судді, а також перевірки вмінь застосовувати теоретичні знання та навики на практиці. Оцінка діяльності судді проводиться Національною комісією по оцінці діяльності суддів при Раді суддів (Оціночна комісія). Вперше, робота судді оцінюється із спливом трьох років з моменту його призначення. В подальшому діяльність судді оцінюється з періодичністю у п’ять років.

Окрему увагу під час робочої зустрічі було виділено дисциплінарному провадженню. Від представників Литви виступила Сігіта Руденайте, яка розповіла, що в Литовській республіці діє Комісія по суддівській етиці і дисципліні, яка вирішує питання про відкриття дисциплінарних справ відносно суддів.

Підставою для подання про звільнення судді може бути як скарга громадян на дії судді (рішення про звільнення приймається Комісією по суддівській етиці і подається Президенту Республіки, якщо за нього проголосувало не менше чотирьох членів Комісії), так і публікація чи фоторепортаж у засобах масової інформації, сюжет якого носить зміст, що плямує етику поведінки судді.

Безумовною підставою для звільнення судді є складений поліцією протокол про керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння або протокол про неадекватну поведінку у стані алкогольного сп’яніння у громадських місцях.

На другий день зустрічі, що відбулася 21 червня 2013 року у приміщенні Окружного суду міста Вільнюса, учасники ознайомилися із структурою судів загальної юрисдикції, яку складають районні суди, окружні суди, Апеляційний суд Литви та Верховний Суд Литви. Голова Вільнюського окружного суду м. Вільнюса - Витаутас Зеліанка відзначив, що окружний суд є судом першої інстанції у цивільних та кримінальних справах та судом апеляційної інстанції на рішення, вироки, постанови районних судів. В окружному суді діє Відділ у цивільних справах та Відділ у кримінальних справах. Судді у вищезазначені Відділи призначаються Головою окружного суду.

Також, делегація представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відвідала районний суд міста Тракай.

Районний суд міста Тракай знаходиться в історичному центрі та складається із п’яти на перший погляд етнічних будинків, що сполучені між собою підземними переходами та по оснащенню відповідають сучасному рівню обладнання. Склад суду – дев’ять суддів. У кожного професійного судді свій кабінет, оснащений комп’ютерною технікою. Делегації показали зали судових засідань, музей, бібліотеку та архів суду. Голова вказаного суду Йоланта Маліяускене розповіла про структуру та компетенцію районного суду. Районний суд є судом першої інстанції, який розглядає цивільні та кримінальні справи, справи про адміністративні правопорушення, справи, які відносяться до компетенції іпотечних судів, а також ті, що пов’язані з виконанням рішень та вироків. У деяких випадках, передбачених законодавством Литовської республіки, судді районних судів виконують функції судді досудового слідства. При районному суді може утворюватися Іпотечний відділ, який розглядає справи щодо реєстрації договірної іпотеки, застави, арешту закладеного майна між стягувачами та інших майнових прав.

Наприкінці зустрічі представники обох країн обмінялися рекомендаціями та окреслили плани на майбутню плідну співпрацю.

Перейти на початок