Сесія робочої групи «Незалежні судові системи» підгрупи «Органи суддівського самоуправління»
Вища кваліфікаційна комісія суддів України на запрошення Генерального директорату з прав людини та правових питань Ради Європи взяла участь у роботі дводенної сесії Робочої групи «Незалежні судові системи» підгрупи «Органи суддівського самоуправління», що відбулася в м. Страсбурзі 9-10 червня 2011 року в рамках Програми «Підтримка судової реформи в країнах Східного партнерства».
Основними темами обговорення дводенної робочої сесії стали питання незалежності судді як носія судової влади та судової влади в цілому.
Експертами Ради Європи було наголошено на тому, що судова влада будь-якої демократичної країни має бути незалежною, ефективною та дієвою.
На зустріч було запрошено представника Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, представленої в якості новоствореного незалежного постійно діючого органу в системі судоустрою України.
До складу делегації, яка представляла Україну на дводенній робочій сесії, окрім представника Вищої кваліфікаційної комісії суддів України входили також представники Міністерства юстиції України та Ради суддів України.
Учасниками делегації з України було підготовлено та продемонстровано презентацію, що містила загальну характеристику Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року та представлено до уваги експертів та учасників робочої сесії інформацію щодо основних засад організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні. Також, європейським колегам було представлено інформацію стосовно організаційних форм суддівського самоуправління: зібрання суддів, ради суддів, конференції суддів та з’їзду суддів України з посиланням на частину 2 ст. 114 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої суддівське самоуправління здійснюється шляхом:
- зібрання суддів місцевого суду, апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду, Верховного Суду України;
- ради суддів відповідних судів;
- конференції суддів відповідних судів;
- Ради суддів України;
- з’їзду суддів України.
Представниками України також було зауважено, що інформація стосовно порядку судового самоуправління здійснюється згідно Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», іншими законами, а також регламентами та положеннями, прийнятими органами суддівського самоуправління на виконання закону.
Окрім того, у зазначеному заході взяли участь представники судової гілки влади Вірменії, Азербайджану, Молдови та Грузії, представники яких також ознайомили експертів Ради Європи з особливостями правових та організаційних засад суддівського самоуправління в їх державах.