Версiя для друку

Міжнародний семінар на тему: «Оцінювання професійної діяльності суддів»

24 квітня 2015 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України спільно з проектом USAID «Справедливе правосуддя», проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ провели міжнародний семінар на тему: «Оцінювання професійної діяльності суддів».

До участі у семінарі запрошені: члени та представники секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції, Ради суддів України, Національної школи суддів України, суддівського корпусу, науковці, міжнародні експерти, а також представники донорських організацій, що здійснюють підтримку процесів добору суддів та дисциплінарної практики в Україні.

Захід організовано у зв’язку з законодавчими змінами до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими запроваджується кваліфікаційне оцінювання суддів. ВККСУ уповноважена на проведення такого оцінювання за погодженою з Радою суддів України процедурою і визначеними законом критеріями.

Як зазначив під час відкриття семінару Голова Комісії Сергій Козьяков, представники донорських організацій допоможуть ВККСУ у розробці критеріїв кваліфікаційного оцінювання відповідно до міжнародних стандартів. «Завдання Комісії – здійснити оцінювання таким чином, щоб не принизити суддів, щоб наші рішення були зрозумілі для всіх. Процедура оцінювання буде прозора і відома задовго до початку його проведення», – сказав С. Козьяков.

На думку керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девіда Вона, з прийняттям нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів» перед Комісією постало завдання запровадження єдиної, прозорої та стандартизованої процедури оцінювання суддів. «У рамках продовження плідної співпраці наш проект готовий надати всебічну допомогу у виконанні цього відповідального завдання. Семінар покликаний створити форум для презентації міжнародного досвіду, врахувати помилки інших країн, а також обговорити оптимальні шляхи запровадження системи оцінювання суддів в Україні», – зазначив Д. Вон.

Керівник групи експертів Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус підкреслив, що корисно перейняти досвід інших країн, які вже проводили кваліфікаційне оцінювання. «Наше завдання - запобігти можливим зловживанням під час процедури оцінювання, а також не дати підстав для майбутнього оскарження у Європейському суді з прав людини», – сказав В. Валанчус. 

Під час семінару обговорювались принципи, критерії, види і методи оцінювання суддівської діяльності, які запроваджені і застосовуються в різних країнах світу, а також досвід, здобутий на основі міжнародної практики. Свої думки висловили експерти: Пім Альберс (Нідерланди), Реда Мольєне та Сальвія Кавальне (Литва), Карлі Шревер (Австралія), Анатоліє Цуркан (Молдова), Хартмут Ранк (Німеччина), Івана Рамадановіч (Сербія). 

Про роботу Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ в напрямку системи оцінювання професійної діяльності суддів у Молдові розповіла керівник Відділу верховенства права ОБСЄ/БДІПЛ Тіна Гевіс. Вона наголосила на розмежуванні оцінювання та дисциплінарних заходів.

З доповіддю «Первинне кваліфікаційне оцінювання суддів: європейські стандарти та механізми впровадження» виступив ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук. Ректор НШСУ також нагадав про регулярне оцінювання, яке допомагає визначати потреби у підвищенні кваліфікації судді.

Учасники заходу проаналізували визначені законом кваліфікаційні вимоги до суддів (професійну, особисту і соціальну компетентність та здатність здійснювати правосуддя), висловились щодо найбільш прийнятних методів їх оцінювання, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини обговорили виклики і ймовірні ризики, пов’язані з кваліфікаційним оцінюванням суддів.

Про принципи кваліфікаційного оцінювання суддів та механізми запровадження оцінювання в контексті повноважень Комісії розповів секретар кваліфікаційної палати ВККСУ Станіслав Щотка. Він зазначив, що в Комісії триває робота над локальними нормативними актами. Вони розробляються з дотриманням усіх рекомендацій від експертів та з урахуванням Висновку КРЄС №17 від 2014 року.

Також С. Щотка повідомив про створення робочої групи з підготовки проекту положення про ведення суддівського досьє. Завдяки співпраці Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Ради суддів України, Національної школи суддів України, національних та міжнародних експертів даний документ уже розроблено та враховано усі зауваження. Саме під час семінару С. Щотка, який є головою робочої групи, підписав положення про порядок ведення суддівського досьє для направлення його на затвердження Радою суддів України.

Про кваліфікаційне оцінювання суддів, вимоги щодо суддів та методи їх оцінювання розповіли: професори Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Лідія Москвич та Олександр Сердюк, експерт з тестових методологій Сергій Мудрук, суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук.

Усі напрацювання міжнародних та національних експертів використовуватимуться у подальшій діяльності робочої групи Комісії щодо запровадження системи кваліфікаційного оцінювання суддів.

Перейти на початок