Робочий семінар в Одесі на тему: «Досудове врегулювання спорів»
Робочий семінар в Одесі на тему: «Досудове врегулювання спорів»
8 – 9 квітня 2013 року на базі Одеського окружного адміністративного суду пройшов семінар, в рамках реалізації Проекту «Освіта суддів – для економічного розвитку» за підтримки Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
У перший день семінару його учасники ознайомилися із системою правосуддя Канади. Вони дізналися про алгоритм призначення суддів федеральним урядом, юрисдикцію вищих судів, процедуру проходження судових справ у вищих судах Канади з часу відкриття провадження до моменту слухання справи, практику застосування процедури досудового врегулювання спорів за участю судді (підготовка та календарне планування конференції з досудового врегулювання спорів, основні принципи роботи на цьому етапі). Інформація була представлена у вигляді відеозапису конференції з досудового регулювання спору в Суді Королівської Лави судового центру Рейджайна, Провінція Саскачеван, Канада.
Учасники семінару в Одесі мали змогу спостерігати за «живим» процесом досудового врегулювання спору у Канаді. Під час обговорення відеоматеріалів були відзначені певні проблемні моменти щодо можливості впровадження даної процедури в Україні. Так, передусім, це відсутність законодавчого визначення даної процедури (зокрема, стосовно адміністративного судочинства Кодексом адміністративного судочинства України, а саме статтею 111 передбачається проведення попереднього досудового засідання, проте цей етап адміністративного провадження носить більш формальний характер і, хоча надає сторонам можливість для примирення, все ж не має такої мети). Також проблемним питанням практичного втілення в Україні моделі досудового врегулювання судового спору за участю судді, на думку експертів даного Проекту, можуть стати гендерні аспекти правосуддя. Так, зокрема, про неврахування гендерних особливостей свідчить відсутність спеціальної судової статистики, яка б брала до уваги саме гендерні показники правосуддя. Одним з чинників такого явища є певні соціальні стереотипи щодо ролі жінки та чоловіка в українському суспільстві.
На другий день семінару було інсценізовано 2 конференції з досудового врегулювання спорів на прикладі судової справи суду загальної юрисдикції та судової справи адміністративної юрисдикції. Після цього відбулося жваве обговорення результатів. Закордонні експерти дали низку рекомендацій українським суддям щодо вдосконалення процедури та її подальшого впровадження.
Участь у заході взяли: секретар Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Анатолій Марцинкевич, суддя Суду Королівської Лави провінції Саскачеван (Канада) Тед Зажечни, суддя Суду Королівської Лави провінції Манітоба (Канада) Дональд Брик, Директор міжнародних програм Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади Олег Шаков, Головний менеджер міжнародних програм Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади Наталія Городецька, Голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук, Голова Малиновського районного суду міста Одеси Леонід Лічман, а також судді «пілотних» судів, експерти, адвокати.