X

Про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 09 травня 2025 року № 498/дс-25 про відмову Горгуль Наталі Володимирівні в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
25.06.2025
1075/дс-25
Про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 09 травня 2025 року № 498/дс-25 про відмову Горгуль Наталі Володимирівні в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:

головуючого – Олексія ОМЕЛЬЯНА (доповідач),

членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега  КОЛІУША, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Романа  САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Галини  ШЕВЧУК,

розглянувши питання про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 09 травня 2025 року № 498/дс-25 про відмову Горгуль Наталі Володимирівні в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24,

встановила:

Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі – Добір) та затверджено текст відповідного оголошення.

До Комісії 29 березня 2025 року звернулася Горгуль Наталя Володимирівна із заявою про участь в Доборі.

Комісією у складі колегії перевірено подані Горгуль Н.В. документи щодо відповідності їх переліку, визначеному в Оголошенні про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженому рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі – Оголошення), дотримання вимог до їх оформлення та строку подання, а також відповідності особи, яка звернулась із заявою про допуск до участі в Доборі, установленим статтею 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) вимогам до кандидата на посаду судді.

За результатами розгляду документів рішенням Комісії у складі колегії від 09 травня 2025 року № 498/дс-25 Горгуль Н.В. відмовлено в допуску до участі в Доборі (далі – Рішення).

Рішення мотивоване тим, що кандидатом всупереч пункту 12 частини першої статті 72 Закону, підпункту 13.14 пункту 13 Оголошення не подано документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови, що згідно з частиною третьою статті 73 Закону стало підставою для відмови у її допуску до участі у доборі на посаду судді.

До Комісії 06 червня 2025 року надійшла заява Горгуль Н.В. про перегляд Рішення.

У поданій заяві Горгуль Н.В. посилається, що з об’єктивних та незалежних від її волі причин не змогла надати Комісії у визначений строк (з 01 березня по 30 березня 2025 року) витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.

Зазначене було зумовлено відсутністю вільних місць для реєстрації в уповноважених установах, які проводять іспити на визначення рівня володіння державною мовою для виконання службових обов’язків. Це унеможливило своєчасне складання відповідного іспиту та подання сертифіката у межах встановленого строку.

Разом з документами, поданими для участі в доборі на посаду судді, Горгуль Н.В. через кабінет суддівської кар’єри, на офіційному вебсайті Комісії нею було долучено письмове зобов’язання щодо надіслання відповідного сертифіката одразу після його отримання.

Після успішного складання іспиту 17 квітня 2025  року заявницею було надіслано до Комісії відповідне звернення, до якого було долучено копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (серія УМД № 00292438 від 17 квітня 2025 року), з проханням врахувати його у складі поданих документів кандидата на посаду судді місцевого суду.

Однак під час ухвалення рішення 9 травня 2025 року Комісія у складі колегії не врахувала поданий Горгуль Н.В. сертифікат, хоча документ уже був долучений до досьє кандидата на посаду судді.

Крім того, заявниця звертає увагу, що Комісією під час розгляду питання не було враховано долучений нею диплом про вищу юридичну освіту з додатком, в якому зазначено, що вона склала іспит з дисципліни «Ділова українська мова» на оцінку «відмінно», а також не взято до уваги презумпцію володіння державною мовою, яка поширюється на неї у зв’язку зі статусом прокурора.

На думку Горгуль Н.В., при розгляді питання щодо її допуску до участі в Доборі Комісія проявила надмірний формалізм, а прийняте Рішення є протиправним і порушує її законне право на участь в Доборі.

Горгуль Н.В. росить переглянути рішення Комісії у пленарному складі з урахуванням поданих документів та допустити її до участі у Доборі.

Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 101 Закону Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.

Пунктом 58.15 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 19 жовтня  2023  року № 119/зп-23 (зі змінами), встановлено, що Комісія у пленарному складі переглядає рішення, прийняте палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору.

Горгуль Н.В. належним чином повідомлено про дату, час і місце проведення засідання Комісії, у засідання вона не прибула.

Перевіривши обставини, викладені в заяві Горгуль Н.В., та додані до неї документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.

В Оголошенні визначено строк подання заяви, перелік необхідних документів для участі в Доборі та вимоги до їх оформлення.

Підпунктом 14.1 пункту 14 Оголошення визначено, що Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі в доборі на посаду судді; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі на посаду судді.

Згідно з підпунктом 14.2 пункту 14 Оголошення до участі в Доборі допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим Оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.

Пунктом 12 частини першої статті 72 Закону визначено, що особа, яка виявила намір стати суддею, для участі у доборі на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України копію документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Згідно з підпунктом 13.14 пункту 13 Оголошення документом, що підтверджує відповідний рівень володіння державною мовою, встановлений Національною комісією зі стандартів державної мови, є витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копія Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.

Комісією встановлено, що в електронному кабінеті суддівської кар’єри у вікнах «Сертифікат про рівень володіння державною мовою» та «Пакет підписаних документів» розділу «Документи» відсутній витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копія Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою, що свідчить про неподання необхідного документа в строк та в порядку, визначеному в Оголошенні, з дотриманням вимог до його оформлення.

Відповідно до частини третьої статті 73 Закону особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.

Обставини, на які посилається у своїй заяві Горгуль Н.В. як на перешкоду для своєчасного подання зазначеного документа, не звільняють її від обов’язку дотримання установлених вимог та строків. Комісія вважає, що 2,5 місяця з дати оголошення Добору – 11 грудня 2024 року і до дня початку подання документів –01 березня 2025 року є достатнім строком для формування особою належного і повного пакета документів, неподання якого виключає можливість допуску до участі в Доборі.

Стосовно поданого Горгуль Н.В. письмового зобов’язання, яке завантажене нею у кабінеті суддівської кар’єри та надісланого до Комісії 18  квітня 2025 року Державного сертифіката про володіння державною мовою (серія  УМД  №  00292438 від 17 квітня 2025 року Комісія зазначає таке.

Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 визначено строк подання документів для участі у Доборі – з 01 березня 2025 року до 30 березня 2025 року (включно).

Відповідно до вимог частини першої статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Пунктом 10 частини першої статті 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначено, що володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані судді, які обрані чи призначені відповідно до Конституції України та здійснюють правосуддя на професійній основі, члени та дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Вищої ради правосуддя.

Згідно з частиною другою статті 9 вказаного закону володіти державною мовою зобов’язані особи, які претендують на обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою цієї статті.

Рішенням Національної комісії зі стандартів державної мови від 24 червня 2021 року № 31 «Про затвердження класифікації рівнів володіння державною мовою та вимог до них», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 липня 2021 року за № 924/36546, передбачено, що особи, зазначені в частинах першій і другій статті 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», мають володіти державною мовою на рівні вільного володіння першого ступеня або на рівні вільного володіння другого ступеня (С1, С2).

Відповідно до частини другої статті 11 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» за результатами проведеного іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особа отримує державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, що засвідчує один із рівнів за шкалою, встановленою частиною третьою цієї статті.

З’ясовані обставини дають підстави для висновку, що кандидатом не виконано вимог, визначених в Оголошенні щодо необхідності подання документа, що підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Складення іспиту та отримання сертифіката відповідного рівня після завершення строку подання документів не усуває першопричини невідповідності кандидата вимогам Закону на момент розгляду її заяви, а тому не є підставою для зміни Рішення.

Крім того, заявниця посилається на те, що Комісією не було враховано долучений нею диплом про вищу юридичну освіту з додатком, у якому зазначено, що вона склала іспит з дисципліни «Ділова українська мова» на оцінку «відмінно», а також вказує на наявність презумпції володіння державною мовою, яка, на її думку, поширюється на неї у зв’язку з перебуванням на посаді прокурора.

З цього приводу Комісія зазначає, що єдиними належними документами, що підтверджують володіння державною мовою на рівні, визначеному Національною комісією зі стандартів державної мови, є витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копія Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою. Наявність оцінки з дисципліни «Ділова українська мова» у додатку до диплома про вищу освіту не є належним доказом рівня володіння державною мовою у межах процедури добору кандидатів на посаду судді.

Посилання заявниці на презумпцію володіння державною мовою у зв’язку з її посадою прокурора є безпідставним, оскільки закон вимагає обов’язкового подання сертифіката у встановлений спосіб і строк. Жодних винятків чи презумпції щодо цього законодавством не передбачено.

При оцінці підстав для ухвалення рішення щодо допуску Горгуль Н.В. до участі в Доборі Комісія у складі колегії виходила із змісту приписів статті 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законодавство України, що регулює суспільні відносини щодо добору кандидатів на посаду судді не передбачає права Комісії на індивідуальне встановлення строків подання окремими кандидатами документів для участі у Доборі, Комісія не вбачала законних підстав для встановлення Горгуль Н.В. іншого строку для подання до Комісії документів, ніж це визначено для всіх кандидатів, Комісія у складі колегії при вирішення питання щодо допуску кандидата до Добору враховувала документи, які були надані у визначений термін.

З огляду на зазначене Комісія у складі колегії дійшла обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови Горгуль Н.В. у допуску до участі в Доборі.

Комісія у пленарному складі зазначає, що додаткове подання документів для участі у процедурі Добору поза межами строку є порушенням визначених рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24, що не сприятє легітимній меті встановлення однаково рівних умов для всіх учасників Добору. Тому Комісія не бере до уваги поданий Горгуль Н.В. Державний сертифікат про рівень володіння державною мовою від 17 квітня 2025 року (серія УМД № 00292438) під час розгляду питання про перегляд Рішення.

Ураховуючи викладене, немає підстав вважати, що Рішення, яким відмовлено кандидату в допуску до участі в Доборі, ухвалено з порушенням Конституції України, вимог Закону та Регламенту Комісії, а права Горгуль Н.В. безпідставно порушено (обмежено). Отже Комісія у пленарному складі дійшла висновку відмовити у задоволенні заяви Горгуль Н.В. про перегляд Рішення.

Керуючись статтями 72-73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

 вирішила:

відмовити Горгуль Наталі Володимирівні в задоволенні заяви про перегляд рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 09 травня 2025 року № 498/дс-25 про відмову в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.

Головуючий                                                                           Олексій ОМЕЛЬЯН

Члени Комісії:                                                                        Михайло БОГОНІС

                                                                                                   Людмила ВОЛКОВА

                                                                                                   Віталій ГАЦЕЛЮК

                                                                                                   Ярослав ДУХ

                                                                                                   Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                   Олег КОЛІУШ

                                                                                                   Володимир ЛУГАНСЬКИЙ

                                                                                                   Руслан МЕЛЬНИК

                                                                                                   Роман САБОДАШ

                                                                                                   Руслан СИДОРОВИЧ

                                                                                                   Галина ШЕВЧУК