X

Про розгляд клопотання Генерального прокурора України щодо відсторонення Лисенка Владислава Вікторовича від посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
22.02.2016
10/вп-16
Про розгляд клопотання Генерального прокурора України щодо відсторонення Лисенка Владислава Вікторовича від посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі кваліфікаційної та дисциплінарної палат:

головуючого – Козьякова С.Ю.,

членів Комісії: Бутенка В.І., Василенка А.В., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Патрюка М.В., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Шилової Т.С., Щотки С.О.,

розглянувши клопотання Генерального прокурора України про відсторонення Лисенка Владислава Вікторовича від посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 11 лютого 2016 року надійшло клопотання Генерального прокурора України від 02 лютого 2016 року про відсторонення Лисенка Владислава Вікторовича від посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області строком на два місяці у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ст. 375 ч. 2 Кримінального кодексу України (далі – КК України).

Як зазначено в клопотанні, на розгляді Святошинського районного суду міста Києва перебуває обвинувальний акт за обвинуваченням судді Лисенка В.В. у постановленні завідомо неправосудного рішення від 29 січня 2014 року, яким ОСОБА_1. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1222 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосовано адміністративне стягнення у виді позбавлення права керувати транспортними засобами строком на шість місяців.

Клопотання Генерального прокурора України мотивовано тим, що Лисенко В.В., перебуваючи на посаді судді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Лисенко В.В. матиме можливість доступу до судових справ, зокрема до тієї, за постановлення неправосудного рішення у якій його обвинувачують, а також до іншої документації суду. Суддя матиме можливість впливати на свідків, окремі з яких, наприклад секретар і помічник судді, йому підпорядковуються. Також він матиме можливість впливати на інших осіб, що можуть бути допитані під час судового слідства. Крім того, Лисенко В.В. може іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема під виглядом необхідності розгляду судових справ уникати суду у кримінальному провадженні.

До Комісії 19 лютого 2016 року надійшли пояснення Лисенка В.В., у яких він зазначає, що Вищим адміністративним судом України 18 січня 2016 року задоволено його позов та скасовано рішення Комісії від 02 вересня 2016 року про відсторонення його від посади судді. У своєму рішенні Вищий адміністративний суд України зазначив, що повторне звернення з клопотанням про відсторонення від посади по одній і тій же справі не передбачене чинним законодавством, тому Генеральний прокурор України діяв у невстановлений законом спосіб. Також суд звернув увагу на відсутність підстав обґрунтування відсторонення від посади. Також суддя зазначає, що свідки у справі вже допитані судом, всі документи приєднані до матеріалів справи і підстави для відсторонення від посади відсутні. Клопотання вважає безпідставним та просить відмовити в його задоволенні.

Під час засідання Комісії представник Генерального прокурора України Капшученко Ю.М. клопотання підтримав та наголосив на необхідності відсторонення Лисенка В.В. від посади судді. Також повідомив, що у кримінальному провадженнs судом досліджено письмові докази, допитані свідки обвинувачення та потерпілий. Продовження судового розгляду призначено на 02 березня 2016 року.

Захисник судді Лисенка В.В. адвокат Бербен М.Ю. також надав пояснення по суті клопотання, які підтримав у засіданні. Вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з таких підстав.

По-перше, всі документи справи та рішення у ній, які є предметом кримінального провадження, долучено прокурором у судовому засіданні та досліджено судом в повному обсязі.

По-друге, згідно журналів судових засідань під час судового розгляду допитані потерпілий, свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

По-третє, під час розгляду кримінального провадження встановлено, що на час вчинення інкримінуємого Лисенку В.В. злочину в нього не було в підпорядкуванні секретаря судових засідань, його обов’язки виконувала помічник судді ОСОБА_2, яка вже приблизно 1,5 роки не працює в Києво-Святошинському районному суді Київської області та допитана судом в якості свідка.

У зв’язку з викладеним на даний час відсутні будь-які підстави для відсторонення Лисенка В.В. від посади судді.

Під час розгляду клопотання Генерального прокурора України Комісією встановлено таке.

Постановою Верховної Ради України від 02 грудня 2010 року № 2759-VІ Лисенка В.В. обрано на посаду судді Києво-Святошинського районного суду Київської області безстроково.

Інкримінований Лисенку В.В. злочин належить до тяжких. Він є службовою особою, яка займає відповідальне становище.

Обвинувальний акт за обвинуваченням Лисенка В.В. у вчиненні злочину, передбаченого ст. 375 ч. 2 КК України, перебуває на розгляді Святошинського районного суду Київської області. Матеріали, додані до клопотання, підтверджують отримання Лисенком В.В. копій клопотання про відсторонення його від посади та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.

Відповідно до частини третьої статті 154 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) та частини четвертої статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відсторонення судді від посади здійснюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України на строк не більше двох місяців в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 15.1 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 08 червня 2011 року № 1802/зп-11 (у редакції рішення Комісії від 03 квітня 2015 року № 13/зп-15, зі змінами) (далі – Регламент), Комісія приймає рішення про відсторонення судді від посади на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора України в порядку, встановленому Законом, та з урахуванням положень КПК України.

Статтею 157 КПК України передбачено, що слідчий, прокурор має довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід як відсторонення від посади необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Заслухавши учасників засідання, проаналізувавши клопотання Генерального прокурора України, дослідивши додані матеріали, Комісія дійшла висновку, що клопотання не підлягає задоволенню через недоведеність обставин, викладених у ньому.

Керуючись статтями 49, 101, 108 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

відмовити у задоволенні клопотання Генерального прокурора України про відсторонення Лисенка Владислава Вікторовича від посади судді Києво-Святошинського районного суду Київської області у зв’язку з притягненням його до кримінальної відповідальності.

Головуючий                                                                                                  С.Ю. Козьяков

Члени Комісії:                                                                                               В.І. Бутенко

                                                                                                                      А.В. Василенко

                                                                                                                      А.О. Заріцька

                                                                                                                      П.С. Луцюк

                                                                                                                      М.А. Макарчук

                                                                                                                      М.І. Мішин

                                                                                                                      М.В. Патрюк

                                                                                                                      Ю.Г. Тітов

                                                                                                                      В.Є. Устименко

                                                                                                                      Т.С. Шилова

                                                                                                                      С.О. Щотка