Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Віталія ГАЦЕЛЮКА,
членів Комісії: Олега КОЛІУША (доповідач), Руслана МЕЛЬНИКА,
розглянувши повідомлення Смалюка Романа Володимировича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Наумик Оленою Олександрівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік,
встановила:
До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 03.10.2018 надійшло повідомлення від Смалюка Р.В. про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Наумик Оленою Олександрівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік (далі – Декларація).
У повідомленні вказано, що суддя підтвердила зазначене в пункті 15 Декларації твердження «Випадків втручання у мою діяльність по здійсненню правосуддя не було».
Заявник вказав, що 03.07.2017 суддя разом з іншими суддями цього суду звернулась до Голови Вищої ради правосуддя, Генерального прокурора України та Голови Ради суддів України з повідомленням про втручання в їх діяльність щодо здійснення правосуддя. Тобто, на думку заявника, є підстави стверджувати, що в діяльність судді щодо здійснення правосуддя було втручання, про яке вона не повідомила в Декларації.
Відповідно до матеріалів справи повідомлення № 31кп-4385/18 розподілено члену Комісії Василенку А.В.
У зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16.10.2019 № 193-ІХ повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було припинено.
Повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України сформовано 01.06.2023.
Відповідно до протоколу розподілу між членами Комісії від 17.02.2025 доповідачем за повідомленням Смалюк Р.В про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень (єдиний унікальний номер справи 31кп-4385/18) визначено члена Комісії Коліуша О.Л.
Згідно з частиною першою статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) (у редакції, чинній на час виникнення досліджуваних обставин) суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності судді за формою, що визначається Комісією.
Рішенням Комісії від 31.10.2016 № 137/зп-16 затверджено форму декларації доброчесності судді.
Частиною шостою статті 62 Закону передбачено, що в разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень судді у декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку.
Отже, декларація доброчесності судді є одним з інструментів, запроваджених законодавцем, для підвищення довіри до судової системи та підтримання її авторитету на високому рівні. Заповнення декларації доброчесності судді є обов’язком, що покладається на суддю у зв’язку з його статусом і забезпечується шляхом притягненням судді до дисциплінарної відповідальності в разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.
Водночас обов’язок заповнення декларації доброчесності судді не може бути покладено на особу, яка не наділена відповідним статусом, крім кандидатів на посади суддів. Не може бути здійснено і перевірки декларацій осіб, які втратили статус судді або ж перебувають у відставці. Це зумовлено як самою метою запровадження зазначених інструментів, так і неможливістю вжиття будь-яких негативних заходів впливу на таку особу в разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 02.07.2024 № 2008/0/15-24 Наумик О.О. звільнено з посади судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області у зв’язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до підпункту 180.3 пункту 180 параграфа 11 розділу ІІ Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13.10.2016 № 81/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 19.10.2023 № 119/зп-23) (зі змінами), Комісія у складі колегії залишає без розгляду повідомлення щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, указаних у декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) або декларації доброчесності судді (кандидата на посаду судді), у разі якщо повідомлення стосується суддів, звільнених з посад або повноваження яких припинилися, чи суддів у відставці.
Прийняття рішення про залишення без розгляду повідомлення щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей або тверджень, указаних у декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) або декларації доброчесності судді (кандидата на посаду судді), здійснюється без повідомлення судді (кандидата на посаду судді), перевірка декларації якого проводилась.
З огляду на наведене Комісія дійшла висновку, що повідомлення Смалюка Романа Володимировича про недостовірність тверджень, указаних суддею Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Наумик Оленою Олександрівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік, слід залишити без розгляду.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Регламентом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
повідомлення Смалюка Романа Володимировича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Наумик Оленою Олександрівною в декларації доброчесності судді за 2017 рік, залишити без розгляду.
Головуючий Віталій ГАЦЕЛЮК
Члени Комісії: Олег КОЛІУШ
Руслан МЕЛЬНИК