Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Козьякова С.Ю.,
членів Комісії: Василенка А.В., Весельської Т.Ф., Гладія С.В., Заріцької А.О., Козлова А.Г., Лукаша Т.В., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Тітова Ю.Г., Устименко В.Є., Шилової Т.С.,
розглянувши питання щодо перегляду рішення колегії Комісії від 16 жовтня 2018 року № 120/вс-18 в частині встановлення відповідності Майстренко Наталії Миколаївни вимогам до кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та допуску її до кваліфікаційного оцінювання у межах конкурсу, оголошеного Комісією 02 серпня 2018 року,
встановила:
Згідно зі статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VІІІ (далі – Закон) конкурс на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду у відповідних касаційних судах проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (далі – Комісія) відповідно до цього Закону.
Рішенням Комісії від 02 серпня 2018 року № 185/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 78 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, затверджено Умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду (далі – Умови) та визначено, що питання допуску кандидата на посаду судді до проходження кваліфікаційного оцінювання вирішується Комісією у складі колегій.
Згідно з частиною першою статті 38 Закону суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із таких вимог: 1) має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років; 2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років; 3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років; 4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше десять років.
Відповідно до частини другої статті 81 Закону на посаду судді Верховного Суду за спеціальною процедурою може бути призначена особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 38 цього Закону.
Майстренко Н.М. 14 вересня 2018 року звернулась до Комісії із заявою про участь у конкурсі на зайняття посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та виявила бажання проходити кваліфікаційне оцінювання як особа, яка відповідає вимозі пункту 1 частини першої статті 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Рішенням колегії Комісії від 16 жовтня 2018 року № 120/вс-18 Майстренко Н.М. відмовлено у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року з огляду на таке.
Указом Президента України від 28 липня 2010 року № 788/2010 Майстренко Наталію Миколаївну призначено на посаду судді Житомирського окружного адміністративного суду строком на п’ять років. Повноваження судді Майстренко Н.М. закінчились 28 липня 2015 року.
На офіційному веб-сайті Вищої ради правосуддя розміщено рішення від 05 вересня 2017 року № 2618/0/15-17 про внесення подання Президентові України про призначення Майстренко Наталії Миколаївни на посаду судді Житомирського окружного адміністративного суду, яке наявне у вільному доступі. Станом на 16 жовтня 2018 року відповідний Указ Президента України відсутній.
Отже, станом на 14 вересня 2018 року стаж роботи на посаді судді Майстренко Н.М. становить 8 років 1 місяць 18 днів.
Кандидатом подано до Комісії документи відповідно до переліку, визначеного Умовами, зокрема інформаційні аркуші, що є додатком 2 до Умов. У розділі 3 інформаційних аркушів Майстренко Н.М. з посиланням на положення статті 137 Закону, зазначила інформацію про відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та вказала, зокрема, такі посади та періоди роботи:
- помічник судді Київського апеляційного адміністративного суду (з 19 березня 2007 року по 19 червня 2009 року);
- помічник судді відділу забезпечення роботи судової палати з розгляду справ Вищого адміністративного суду (з 22 червня по 01 жовтня 2009 року);
- помічник судової палати Вищого адміністративного суду України (з 01 жовтня 2009 року по 18 жовтня 2010 року).
Згідно з частиною першою та другою статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якою визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 34 розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Станом на 28 липня 2010 року (дата Указу Президента України про призначення Майстренко Н.М. на посаду судді Житомирського окружного адміністративного суду) був чинний Закон України «Про статус суддів» від 15 грудня 1992 року № 2862-ХІІ. Порядок визначення стажу роботи на посаді судді визначено у статті 43 цього закону.
Відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 43 Закон України «Про статус суддів» до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов’язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Отже, періоди перебування Майстренко Н.М. на посадах помічника судді Київського апеляційного адміністративного суду, помічника судді відділу забезпечення роботи судової палати з розгляду справ Вищого адміністративного суду та помічника судової палати Вищого адміністративного суду України не можуть вважатися стажем роботи на посаді судді в розумінні пункту 1 частини першої статті 38 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Від Майстренко Н.М. 02 листопада 2018 року до Комісії надійшла заява з проханням переглянути рішення Комісії від 16 жовтня 2018 року про відмову у допуску її до участі у конкурсі на вакантну посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та допустити до кваліфікаційного оцінювання у межах конкурсу, оголошеного Комісією 02 серпня 2018 року. Зазначене рішення Майстренко Н.М. просила переглянути на підставі статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII зі змінами, внесеними 12 липня 2018 року згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»» № 2509-VІІІ.
За результатами розгляду питання щодо перегляду рішення колегії Комісії від 16 жовтня 2018 року № 120/вс-18 в частині встановлення відповідності Майстренко Н.М. вимогам до кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та допуску її до кваліфікаційного оцінювання Комісія у пленарному складі дійшла таких висновків.
Згідно з вимогами пункту 1 частини першої статті 38 Закону суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також має стаж роботи, зокрема, на посаді судді не менше десяти років.
Підпунктом 1 пункту 19 Умов передбачено, що стаж роботи на посаді судді підтверджує копія трудової книжки.
Згідно з трудовою книжкою Майстренко Н.М. має безперервний стаж роботи на посаді судді Житомирського окружного адміністративного суду з 2010 року дотепер.
Станом на 14 вересня 2018 року (останній день подання заяви щодо участі у конкурсі) стаж роботи Майстренко Н.М. на посаді судді у розумінні статті 38 Закону становить менше 10 років з огляду на таке.
Відповідно до вимог частини другої статті 137 Закону до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Абзацом четвертим пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону визначено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Положення частини другої статті 137 Закону не можуть бути застосовні до обрахування стажу для участі у конкурсі, оскільки стаття 137 «Стаж роботи судді» структурно належить до розділу IX «Забезпечення суддів», який, соєю чергою, регулює питання матеріального та соціального забезпечення суддів, зокрема обрахування стажу з метою визначення розміру суддівської винагороди, тривалості відпустки тощо. Тобто йдеться про трудовий стаж судді.
Водночас вимога пункту 1 частини першої статті 38 Закону щодо наявності у кандидатів на посаду судді Верховного Суду десятирічного стажу роботи на посаді судді передбачає наявність відповідного досвіду діяльності саме щодо виконання обов’язків судді. Наявність такого стажу має гарантувати високий професійний рівень кандидатів та забезпечити відповідний рівень конкуренції для зайняття посади судді Верховного Суду. Тобто йдеться саме про стаж, необхідний для зайняття посади судді Верховного Суду.
Стосовно застосування положень абзацу четвертого пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону слід зазначити, що Майстренко Н.М. було призначено на посаду судді вперше Указом Президента України від 28 липня 2010 року відповідно до вимог, визначених Законом України від 15 грудня 1992 року № 2862-ХІІ «Про статус суддів». Зазначеним законом у редакції на момент призначення судді не передбачалося можливості зарахування до стажу роботи на посаді судді стажу (досвіду) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Таким чином, положення частини другої статті 137 Закону та абзацу четвертого пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону не можуть бути застосовні до обрахування стажу роботи на посаді судді з метою допуску для участі у конкурсі на посаду судді.
Ураховуючи викладене, Комісія дійшла висновку відмовити Майстренко Н.М. в перегляді рішення колегії Комісії від 16 жовтня 2018 року № 120/вс-18 щодо відмови їй у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року.
Керуючись статтями 38, 69, 79, 81, 93, 101 Закону Комісія
вирішила:
відмовити Майстренко Наталії Миколаївні в перегляді рішення колегії Комісії від 16 жовтня 2018 року № 120/вс-18 щодо відмови їй у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року.
Головуючий С.Ю. Козьяков
Члени Комісії: А.В. Василенко
Т.Ф. Весельська
С.В. Гладій
А.О. Заріцька
А.Г. Козлов
Т.В. Лукаш
П.С. Луцюк
М.А. Макарчук
М.І. Мішин
С.М. Прилипко
Ю.Г. Тітов
В.Є. Устименко
Т.С. Шилова