Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Бутенка В.І.,
членів Комісії: Макарчука М.А., Мішина М.І.,
розглянувши питання щодо відповідності Сатарової Олени Вікторівни вимогам до кандидата на посаду судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та допуск її до кваліфікаційного оцінювання у межах конкурсу, оголошеного Комісією 02 серпня 2018 року,
встановила:
Згідно зі статтею 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року № 1402-VIII (далі – Закон) конкурс на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду у відповідних касаційних судах проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (далі – Комісія) відповідно до цього Закону.
Рішенням Комісії від 02 серпня 2018 року № 185/зп-18 оголошено конкурс на зайняття 78 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, затверджено Умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду (далі – Умови) та визначено, що питання допуску кандидата на посаду судді до проходження кваліфікаційного оцінювання вирішується Комісією у складі колегій.
Згідно з частиною першою статті 38 Закону суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із таких вимог: 1) має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років; 2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше десять років; 3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше десять років; 4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше десять років.
Відповідно до частини другої статті 81 Закону на посаду судді Верховного Суду за спеціальною процедурою може бути призначена особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із вимог, визначених частиною першою статті 38 цього Закону.
З метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Верховного Суду за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді подає до Комісії документи, передбачені частиною четвертою статті 81 Закону.
Комісія відповідно до частини п’ятої статті 81 Закону: 1) на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді Верховного Суду та формує його досьє; 2) проводить кваліфікаційне оцінювання кандидата на посаду судді Верховного Суду; 3) проводить спеціальну перевірку щодо кандидатів на посаду судді, які допущені до етапу дослідження досьє та проведення співбесіди кваліфікаційного оцінювання.
Для участі у конкурсі на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду допускаються особи, які: 1) у порядку та строки, визначені Умовами, подали всі необхідні документи; 2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 38, 69 та 81 Закону вимогам до кандидата на посаду судді Верховного Суду. Так, визначено строк подання документів для участі у конкурсі – 38 календарних днів – з 08 серпня по 14 вересня 2018 року (включно) (пункти 3 та 4 Умов).
Дослідивши подані до Комісії документи кандидата, заслухавши члена Комісії – доповідача Макарчука М.А., Комісія встановила такі обставини.
Сатарова О.В. у встановлений Умовами строк звернулася до Комісії із заявою про допуск до участі конкурсі на посаду судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та допуск її до кваліфікаційного оцінювання у межах конкурсу, оголошеного Комісією 02 серпня 2018 року.
Кандидатом подано всі необхідні документи, визначені частиною четвертою статті 81 Закону.
На основі поданих документів Комісією встановлено, що Сатарова О.В не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді Верховного Суду.
Так, згідно з частиною першою статті 38 Закону суддею Верховного Суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у Верховному Суді, а також відповідає одній із таких вимог: має стаж роботи на посаді судді не менше десяти років.
Як вбачається із долучених документів, Сатарову Олену Вікторівну вперше Указом Президента України від 18 жовтня 2013 року № 570/2013 призначено на посаду судді Ямпільського районного суду Сумської області строком на п’ять років.
До призначення на посаду судді кандидат працювала в управлінні Пенсійного Фонду України у місті Шостка Сумської області на посадах спеціаліста І категорії, головного спеціаліста та головного спеціаліста-юрисконсульта з 21 червня 2004 року по 08 серпня 2008 року.
Надалі кандидат працювала на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта Сумського обласного центру зайнятості з 11 серпня 2008 року по 18 жовтня 2013 року.
Таким чином, на момент подання документів Сатарова О.В. мала стаж роботи на посаді судді менше 5 років, що є підставами для відмови їй у допуску до участі у конкурсі на посаду судді касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.
Керуючись статтями 79, 81, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Умовами, Комісія
вирішила:
відмовити Сатаровій Олені Вікторівні у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, оголошеному Комісією 02 серпня 2018 року.
Головуючий В.І. Бутенко
Члени Комісії: М.А. Макарчук
М.І. Мішин