17 січня 2025 року у м. Берлін (Федеративна Республіка Німеччина) відбулась конференція «Шляхи до прогресу: Діалоги Німеччини та України щодо верховенства права для вступу в ЄС». Вищу кваліфікаційну комісію суддів України представили заступник Голови Комісії Олексій Омельян та член Комісії Руслан Сидорович.
Конференцію організовано громадською організацією «Громадянська мережа «ОПОРА» за підтримки проєкту «Зміцнення приєднання України до ЄС у сфері верховенства права» (3*E4U) Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
У рамках заходу відбулась дискусія на тему «Просування судової реформи в Україні: модернізація та посилення підзвітності». Учасники обговорили, які механізми можна запровадити для забезпечення повної дисциплінарної відповідальності суддів в Україні, як Україна може вдосконалити процес відбору суддів, які кроки необхідно зробити, щоб підвищити довіру суспільства до судової системи України.
Олексій Омельян поінформував учасників про кризову ситуацію в кадровому забезпеченні суддівського корпусу у ретроспективі. Він проаналізував кількість суддівських вакансій у листопаді 2019 року, коли законодавчо було припинено повноваження ВККСУ, у 2022 році на початку повномасштабної агресії, а також у червні 2023 року – на момент призначення оновленого складу Комісії.
Заступник Голови ВККСУ перелічив основні процедури, які сьогодні здійснює орган. Йшлося про конкурси на посади суддів Вищого антикорупційного суду та апеляційних судів, кваліфікаційне оцінювання суддів і добір на посади суддів місцевих судів у 2025 році.
Пан Омельян подякував міжнародним партнерам за сприяння у забезпеченні верховенства права в Україні та підтримку в питаннях реформування судової влади.
Руслан Сидорович окреслив поточну ситуацію у судах різних інстанцій. Зокрема, він наголосив на існуванні загрозливих обставин: збільшується кількість судів, які можуть залишитись без діючих суддів.
Крім того, він акцентував на винятково важливому завданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – проведення конкурсів на вакантні суддівські посади з дотриманням принципів етики, доброчесності та професіоналізму, особливо в контексті інтеграційних процесів.
У заході також взяли участь Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністр – Міністр національної єдності України Олексій Чернишов, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, радник Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністра юстиції України Поліна Лі, голова правління Громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Айвазовська, керівник політичного відділу у Представництві Європейської комісії в Німеччині Маніка Хауптман, директор Інституту європейської політики (IEP) Фунда Текін, провідний експерт з правових питань проєкту «3*E4U», професор Джон Морейн, віцепрезидент Венеційської комісії Ради Європи, професор Анжеліка Нссбергер та інші експерти.